Dziewczyna z książką na głowie

     Czy masz problemy z angielskim? Być może zapisałeś się nawet na korki, ale Twoje wysiłki nie przynoszą żadnych, bądź prawie żadnych rezultatów. A skoro nauka angielskiego tak ciężko Ci idzie, z czasem możesz zacząć myśleć, że nie masz predyspozycji do nauki języków obcych i nigdy się ich nie nauczysz. Ale czy Twoje problemy z uczeniem wynikają z braku predyspozycji? I co to znaczy mieć predyspozycje? O tym w dzisiejszym artykule.

    Jakiś czas temu miałam przyjemność poznać fagocistkę*. Ponieważ zawsze marzyła mi się nauka gry na pianinie i od dawna zastanawiałam się, czy mam do tego predyspozycje, postanowiłam skorzystać z okazji i zapytać, czym właściwie jest "talent" do muzyki. Słowo "talent" w odniesieniu do muzyki wcześniej zawsze kojarzyło mi się wyłącznie ze słuchem muzycznym. Myślałam o talencie trochę tak, jakby sam w sobie był pojedynczą cechą. Gabrysia wyjaśniła mi, że predyspozycje to kwestia bardzo złożona. Czy na przykład powiązalibyście muzykalność z odpowiednią długością i biegłością palców w przypadku gry na pianinie, z wystarczająco pojemną przeponą podczas gry na instrumencie dętym lub budową krtani jeśli chodzi o śpiew? Nawet jeśli pianista ma słuch absolutny i  wystarczająco długie i szybkie palce, może nie posiadać wrażliwości na emocje przez co nie porwie swym wykonaniem. Z drugiej strony wokalista, który "czuje" muzykę i ma słuch muzyczny, może nie mieć odpowiednio zbudowanej krtani. 

    A jak to jest z nauką języków? Jak już możecie się domyśleć, nie istnieje osobna cecha zatytułowana "talent przyswajania języków obcych". Składa się na nią raczej kilka innych czynników. Jeśli chodzi o przyswajanie języka, jesteśmy w o wiele lepszym położeniu niż w nauce gry na pianinie - język jest jedną z podstawowych umiejętności człowieka. Co więcej - każdy z nas opanował już jeden język obcy - język polski, którego zaczął się uczyć jeszcze przed swoimi narodzinami. Jako ludzie rodzimy się z pakietem pewnych cech, które umożliwiają nam z czasem rozwinięcie umiejętności niezbędnych do nauki języka - słuchania, pisania, czytania i mówienia, nie tylko w języku ojczystym, ale także obcym. Posiadamy także pamięć, dzięki której potrafimy zapamiętać setki, tysiące słów. Pomyśl, jak wiele z nich nauczyłeś się i zapamiętałeś przez cały okres swojego życia! 

 Jednak poza wspomnianymi wyżej umiejętnościami, które możemy nazwać "podstawowymi", istnieją inne cechy, których być może nigdy nie powiązałbyś z "talentem" do nauki języków obcych. Zalicza się do nich na przykład słuch muzyczny umożliwiający przyswojenie sobie obcego akcentu czy swego rodzaju językowa błyskotliwość, która ułatwia dostrzeżenie pewnych niuansów podczas nauki gramatyki języka obcego. Czy każdy posiada te cechy? Nie. Czy to sprawia, że ktoś nie ma predyspozycji do nauki języka? Również nie. 

    Nie każda osoba posiada "talent" językowy odnoszący się do jej języka ojczystego - nie każdy jest biegły w fachu błyskotliwego żartownisia, nie każdy posiada szeroki zasób słów. Czy to jednak znaczy, że ktoś nie potrafi posługiwać się językiem polskim? Nie. Tak samo jest z nauką języka obcego. W stopniu komunikatywnym może się go nauczyć każdy, ponieważ każdy jest przystosowany do posługiwania się językiem. Nie mówimy tu o osobach, które deklarują opanowanie kilku języków obcych. Te osoby zasługują na osobny wpis. Mówimy o przyswojeniu jednego języka obcego poza językiem ojczystym.

    Ale czy starter pack który otrzymujemy z dniem narodzin i swoboda, z jaką posługujemy się językiem ojczystym sprawia, że nauka języka obcego to pikuś? Również nie. Nauka języka obcego to czasochłonne zajęcie, wymagające systematyczności, motywacji i pracowitości. Językiem ojczystym otaczasz się codziennie od czasu zanim jeszcze przyszedłeś na świat. Językiem obcym.... 5 godzin w tygodniu przy założeniu, że nauczycielka rozmawia z Tobą wyłącznie po angielsku. Jednak nie oszukujmy się - nie jest to w naszym kraju normą. 

    Skąd wynikają więc Twoje problemy z nauką? Być może spowodowane są nieumiejętnym posługiwaniem się pamięcią - nieznajomością technik pamięciowych. Być może próbą "wykucia na pamięć" zasad gramatyki, które o wiele lepiej jest zrozumieć. Prawdopodobnie nie uczysz się języka zgodnie ze swoim stylem poznawczym. A może jesteś zbyt nieśmiały by przełamać się w mówieniu albo brakuje Ci wiary w siebie bądź motywacji? O tym, jak uporać się ze wspomnianymi wyżej problemami będę pisać na moim blogu. Tymczasem dziś zapewniam Cię: jeśli tylko chcesz i poświęcisz na to czas, jesteś w stanie nauczyć się języka obcego. Stay informed! 

 

*osoba grająca na instrumencie muzycznym zwanym fagotem 

 



Brak komentarzy